Začalo kvést kakao

kakao-kvet

Ahoj Kakaa. Tak nám začaly prázdniny a myslím, že všichni si je zaslouženě užíváme nebo doufám alespoň budete užívat. Já zatím ano :) Vím, že vám všem dlužím nějaké ty článečky ohledně úspěšných červnových zkoušek STV, parádní KakaoVody a nějaký ten střípek z letošního Gasshuku. Bude, nebojte, bude. Ale znáte to všichni. Červen je takový hektický měsíc, že nebylo moc času a hlavně i energie cokoliv napsat. Ale nebojte, fotky už mám připravené, tak se do toho vrhnu.

Včera jsme byli s rodinkou kousek od Kutné hory v nádherném zámku Kačina. Sice ho máme kousek od naší chalupy, ale nikdy jsme tam ještě nebyli. Jako musím říci, paráda. Něco jako Bílý dům v Čechách. Parádní podívaná, luxusní kavárnička se zákuskama a pro bibliofily epesní zámecká knihovna. Dali jsme si hodně zajímavý okruh Zámecká knihovna > Lékárna > Divadlo > Oranžérie. Pro ty, kteří už mají za sebou hodně prohlídek různých zámků typu „zbrojnice, zámecké pokoje, zámecká kamna a obraz, obraz, obraz a obraz…“ je to vítaná změna. Mě uchvátila právě ta Zámecká knihovna se 40.000 svazky.

DSC00021

Ale proč píšu právě o Kačině? Mají tam i pěknou Oranžérii s příjemným zahradníkem, který se nás ujal a začal nám povídat o všech těch cizokrajných rostlinkách, proč a jak se pěstují a jak se o ně stará, prostě to byl člověk, který tu svou „zahrádku“ opravdu miluje. Sice dle paní průvodkyně nedávnou zašlápnul jednu z 5-ti místních strašilek, ale prostě tu živou větev asi přehlédl :)

Fotím si tak a najednou slyším, jak říká dětem. „A co si myslíte, že je tenhle stromek? To je kakaovník.“ No tak to samozřejmě moje uši zbystřily, hodil jsem zpátečku a už jsem čučel na drobný stromek. Právě začínal kvést. Poprvé v životě jsem viděl, jak kvete kakaovník. Drobný malý kvítek. Kakao znám jen z fotek jako velké plody, ale tady jsem poprvé viděl kvést kakaovník naživo. Pan zahradník viděl kavku, tak se mi dal do vyprávění, že plody nerostou na větvích, jelikož jsou pak moc velké a větve by se zlomily. Ale že rostou (a teď tedy kvetou) na kmeni a pak že kmen je těmi květy a pak plody (podle mě kokony) celý obrostlý. A tohle a tamto… Zase jsem o něco chytřejší, řekl bych, že kakao je prostě věda. Asi založím Kakao Bibliotheku :)

DSC00105

DSC00110

Za mě bomba :) Asi se na Kačinu ještě vrátíme a zkontrolujeme, jestli z těch květů něco kloudného vyroste.

Kakao hrnek vítězí i ve školce

No a pak mám ještě jednu úsměvnou kakaovou příhodu. Luky šel na pár dní ještě do prázdninové školky (poslední dny jako předškolák, uff :) a měl si tam vybrat značku, kam si bude dávat boty apod. Kouká na ty obrázky, samý auta, míče, hasiči, sanitky a on si okamžitě vybral obrázek s hrnkem Kakaa. Jako masakr. Prostě když musíš, tak musíš.

IMG_1709

Fotky z prázdnin

A když už jsem nad tím při ranní kávičce na Chodově přemýšlel, nad tím horkým kakaem, říkal jsem si, že by bylo super, jestli byste mi čas od času neposlali nějakou tu fotku z prázdnin s podobným motivem. Ranní kávička na břehu moře či na horách, kakao krnek na různé způsoby, umazaná pusa od kakaa, nebo borůvkových koláčů, kakao tričko na vrcholu Cheopsovy pyramidy nebo MontBlanku, nebo zapíchnutá kakao vlaječka na dně Macochy :) Prostě taková ta prázdninová kakaová pohoda. Udělal bych laškovný článek na web a hlavně pak galerku do Kakao Dojo, abyste měli v září na co vzpomínat. Posílejte cokoliv, budu za fotky moc rád :)

Takže začínám jednou z Gasshuku :)

20150703_134106

Mějte se skvěle a užijte si všichni pohodové prázdniny.
Standa